Поширити

Білоруські протести 2020: чи йдеться про мову, історію і культуру? Білоруська література між Першою і Другою світовими війнами: від розквіту до фізичного знищення. Куропати — місце розстрілів тисяч людей органами НКВС. Якою є пам’ять про трагічні сторінки білоруської історії?

В ефірі “Громадського радіо” ведучий Василь Шандро говорив про білоруську історію та культуру, а також про сучасні протести з білоруською письменницею, літературознавицею і блоґеркою Ганною Севяринець.

Ганна Севяринець: Те, що зараз відбувається — це протести про білоруську національну історію, попри те, що велика кількість протестувальників не усвідомлює, що перебуває під впливом наших незавершених історичних гештальтів. У нас, на жаль, дуже сильно русифікована шкільна історія у підручниках, сильно русифікована культура, люди погано знають свою історію і просто не усвідомлюють цього. Ми все ще перебуваємо у репресивних лещатах імперського тиску на нашу свідомість, нашу мову, культуру, на історію. Те, що зараз відбувається у Білорусі — ці протести — жахливим чином нагадує 1937 рік.

У нас є катування, які неможливо було уявити. У нас катують у тюрмах, стріляють у мирних людей, виносять абсолютно незаконні вироки. Наш протести й процеси у країні безумовно білоруські, але вони потребують вивчення власної історії, бо інакше ми не закриємо цей гештальт.